Hanik 1257
1 stycznia 2022
Harcerskie kolędowanie
2 stycznia 2022

FELIKSÓWKA takie miejsce na Ziemi

Miejsce spotkań harcerskich i lokalnej społeczności. Nazwa pochodzi od Feliksa Michalskiego, który zginął na Krywałdzie w pierwszym dniu II wojny światowej. 

W 2020 roku obchodziliśmy wyjątkowy rok w Knurowie – 100 lecie harcerstwa. Inicjatywa budowy otwartej wiaty ogniskowej została podjęta przez ks. hm. Piotra Larysza kapelana Śląskiej Chorągwi ZHP, a jednocześnie drużynowego z Knurowa. Budowa  wiaty ku czci pokoleń harcerskich (1920-2020) stała się inicjatywą łączącą pokolenia seniorów, młodzieży i dzieci. Prace tu prowadzone były możliwe dzięki zaangażowaniu górali z Rycerki Górnej z Beskidu Żywieckiego, którzy poświęcili tutaj swoje serce i zapał. Do dnia dzisiejszego są dobrymi przyjaciółmi knurowskich harcerzy. (Potocznie mówi się od niedawna, że w Knurowie jest cząstka Beskidu). Inicjatywa ta, pozwoliła w wyjątkowym czasie pandemii w roku 2020 podejmować czynną służbę na świeżym powietrzu zwłaszcza dla najmłodszych. Druhowie z Knurowa w 2020 roku nie pojechali na obóz a zuchy na kolonię. Większość czasu spędzili na Feliksówce podejmując czynną służbę przy budowie wiaty i ciągle upiększając to miejsce. Dużą rolę w budowie wiaty odegrali ludzie dobrej woli, darczyńcy, sponsorzy, osoby indywidualne, uczniowie lokalnych szkół, a także władze miasta Knurowa i powiatu gliwickiego.  Za inwestycję budowy wiaty odpowiedzialny był Hufiec Ziemi Gliwickiej im. Henryka Dąbrowskiego, gospodarzami miejsca pozostają druhowie z Knurowa. Działania na Feliksówce zostały wsparte również przez  Caritas Polska w ramach projektu Laudato Si z papieżem Franciszkiem, który również dzięki swojej encyklice pozwala odwiedzającym to miejsce zachwycać się nad pięknem świata przyrody. 

Jeśli chcesz spędzić czas na Feliksówce, wybrać się na ognisko z grupą, poznać miejsce, zwiedzić ścieżkę historyczno-dydaktyczną skontaktuj się z opiekunem miejsca – kapelanem Ks. Piotrem Laryszem.

https://pl-pl.facebook.com/ZHPKnuriow/videos/feliks%C3%B3wka-takie-miejsce-na-ziemi/852018232330205/

Opcje wpisów